اخبار

پیری جمعیت؛ از مهم‌ترین چالش‌های کشور

 

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: پیری جمعیت یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی کشور در سال‌های آینده است.


‌انوشیروان محسنی بندپی ظهر امروز در همایش فجر انقلاب که در شهر هیدج برگزار شد، تصریح کرد: امروز به برکت انقلاب اسلامی و حمایت مردم شهر هیدج، شاهد بهره‌برداری استانداردترین و مجهزترین مرکز نگهداری بانوان سالمند در این شهر هستیم.

وی با اشاره به اینکه افزایش طول عمر مردم کشورمان یکی از برکات انقلاب است، تصریح کرد: قبل از انقلاب میزان امید به زندگی در کشورمان ۵۵ الی ۵۶ سال بود اما طبق آخرین بررسی‌های صورت گرفته در حال حاضر سن امید به زندگی در بانوان ۷۸ سال و در آقایان ۷۳ سال است.

این مسئول با اشاره به اینکه سالمندی یکی از پدیده‌های افزایش سن است، تصریح کرد: این تحولات عظیم جمعیتی متعلق به کل جهان است و مختص کشور ما نیست که این امر برنامه‌ریزی دقیق مسئولان را می‌طلبد.

وی با اشاره به اینکه طبق سرشماری سال ۹۵ حدود ۹٫۳ دهم درصد کشور را سالمندان تشکیل می‌دهند، تصریح کرد: بیش از ۳ میلیون ‌ ۷۰۰ هزار نفر از این جمعیت را بانوان و ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر را مردان تشکیل می‌دهند.

این مسئول با اشاره به اینکه در سال ۱۴۲۹ بیش از ۳۰ درصد جامعه ما را سالمندان تشکیل خواهند داد، اظهار کرد: بیش از ۳۰ میلیون نفر از جمعیت کشورمان در سال ۱۴۲۹ سالمند هستند.

محسنی بندپی با اشاره به اینکه در احکام قانون برنامه ششم محوریت سلامت اجتماعی و برنامه‌ریزی برای سالمندان به عهده سازمان بهزیستی گذاشته شد، عنوان کرد: از همان روز اول اقدامات وسیعی در این حوزه صورت گرفت که یکی از این اقدامات تدوین سند ملی سالمندان است.

وی خاطرنشان کرد: در این سند بحث آموزش سلامت و بحث محیط توانمندساز و حمایت‌های مختلف فرا روی برنامه‌های سازمان بهزیستی کشور قرار داده شده است.

برگزاری دوره آموزشی راهکارهای مقابله با زلزله

دوره آموزشی راهکارهای مقابله با زلزله با همکاری سازمان هلال احمر جهت کلیه کارکنان بهارستان سلامت برگزار گردید.

438715483 144340


445217049 60938

445517924 52693

ازدواج سالمندان

برآوردها نشان می دهد رشد جمعیت سالمندی ایران تا سال ۱۴۰۴ سه برابر رشد جمعیت کشور می شود.

–  بر اساس اطلاعات مرکز آمار ایران، ۹درصد مردان سالمند و ۴۹‌درصد زنان سالمند بدون همسر و تنها زندگی می‌کنند.

– بیش از ۷۰‌ درصد مردان و ۳۰‌ درصد زنان تنهای سالمند، احساس نیاز به ازدواج مجدد را به فرزندان خود ابراز می‌کنند.

– تقریبا یک چهارم افراد بالای ۶۵ سال از افسردگی رنج می‌برند.

– بر اساس آمارهای جهانی درصد تنهایی زنان سالمند بیش از مردان است و مردان بالای ۶۵ سال هفت درصد و زنان بیش از ۵۰ درصد در تنهایی سالمندی به سر می‌برند.

– ازدواج سالمندان یکی از بهترین تمهیدات برای بهبود شاخص‌های کیفیت زندگی(‌جسمی روانی،‌بهداشتی ،‌اجتماعی و …) در سالمندان است.

–  موانع فرهنگی و عرفی متعدد و باورهای غلط روند ازدواج سالمندان را با مشکل مواجه کرده است

– سالمندان اغلب تمایل به ازدواج مجدد را به دلیل این شرایط ابراز نمی­ کنند و منتظر می ­مانند تا فرزندان و اطرافیان این موضوع را مطرح کنند.

-در صورت ازدواج مردان سالمند با زنان و دختران جوان که دارای اختلاف سنی زیادی با آنها هستند، شاهد نتایج بسیار منفی آن در ابعاد مختلف اجتماعی، فرهنگی و… خواهیم بود.

پژوهش خبری صدا وسیما:در دورانی به سر می بریم که با افزایش امید به زندگی و تغییرات ساختار هرم سنی هم جمعیت سالمندان  و هم طول دوره سالمندی افزایش یافته و این موضوع لزوم توجه و سیاستگذاری در زمینه رفع نیازهای سالمندان را بیش از گذشته نمایان می­ کند. یکی از مهم ترین نیازهای این عزیزان توجه به سلامت روان، پرکردن خلا تنهایی و پیشگیری از افسردگی آنهاست. و به زعم کارشناسان ازدواج سالمندان یکی از مهم‌ترین تـمهیدات در این شرایط است. در این نوشتار نگاهی داریم « به موضوع ازدواج سالمندان و اهمیت آن در بهبود سلامت جسمی و روانی سالمندان و جنبه های مثبت و منفی آن »

سالمندی در ایران با نگاهی به آینده   

 با افزایش شاخص‌های بهداشتی و درمانی، اقتصادی و اجتماعی در کشور شاخص امید زندگی به ۷۴ سال رسیده و پیش بینی می­شود جمعیت بالای ۶۰ سال ایران در سال ۲۰۲۱ به بیش از ۱۰ % جمعیت کل کشور و در سال ۲۰۵۰ به بیش از ۲۰ % این جمعیت بالغ شود. جمعیت بالای ۶۰ سال کشورمان از  ۳٫۲ %  در سال ۱۳۳۵ به  حدود ۷% ( یعنی ۵ میلیون نفر از جمعیت ۷۰ میلیونی) در سال۱۳۸۵ رسید و پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۰ میلادی به حدود ۱۰ میلیون نفر برسد.

برآوردهای سازمان ملل حاکی از آن است که تا سال ۲۰۵۰ میلادی جمعیت سالمندان کشور به بیش از ۲۶ میلیون افزایش می‌یابد. شدت سالمندی جمعیت کشور ایران از سال ۱۴۱۵ به بعد خودنمائی خواهد کرد. در این مورد افزایش نسبت سالمندان ۶۰ سال و بالاتر از حدود ۷ درصد در حال حاضر، به ۱۴ % در سال ۱۴۱۵ و ۲۲ % در سال ۱۴۲۵ خواهد رسید. (گزارش سرشماری عمومی نفوس و مسکن، ۱۳۸۵) برآوردها نشان می دهد رشد جمعیت سالمندی ایران تا سال ۱۴۰۴ سه برابر رشد جمعیت کشور می شود.

همچنین بر اساس اطلاعات مرکز آمار ایران، ۹درصد مردان سالمند و ۴۹‌درصد زنان سالمند بدون همسر و تنها زندگی می‌کنند. این درحالی است که بیش از ۷۰‌ درصد مردان و ۳۰‌ درصد زنان تنهای سالمند، احساس نیاز به ازدواج مجدد را به فرزندان خود ابراز می‌کنند. تقریبا یک چهارم افراد بالای ۶۵ سال از افسردگی رنج می‌برند و افسردگی یکی از مهم‌ترین دلایل کاهش کیفیت زندگی سالمندان است.

بر اساس آمارهای جهانی درصد تنهایی زنان سالمند بیش از مردان است و مردان بالای ۶۵ سال هفت درصد و زنان بیش از ۵۰ درصد در تنهایی سالمندی به سر می‌برند.[۴]

حال که به سمت سالمندی پیش می­ رویم لزوم توجه به تمهیدات لازم برای رفع نیازهای سالمندان بیش از گذشته ضرورت دارد.

آمارها حاکی از افزایش سهم جمعیت سالمند با سن بیش از ۶۵ سال از ۷ / ۵ درصد در سال ۹۰ به ۱ / ۶ در سال جاری است. این افزایش جمعیت در گروه میانسالان (۳۰ تا ۶۴ سال) نیز مشهود است به نحوی که سهم آنها از کل جمعیت کشور به ۸ / ۴۴ درصد رسیده و در مجموع نشان می‌دهد بیش از نیمی از جمعیت کنونی کشور (۵۱ درصد)را افراد میانسال و سالمند تشکیل می‌دهد.

 ازدواج سالمندان و اهمیت آن در بهبود سلامت جسمی و روانی سالمندان

دکتر عبدالرحیم تاج الدین، مشاور وزیر و ‌مدیرکل سابق دفتر حمایتی و توانمندسازی وزارت تعاون کار و امور اجتماعی[۶]: اولین چالش سالمندان، تنهایی است. نیاز سالمندان به کنار هم بودن بسیار بیشتر از بقیه است. سالمندان به دلیل این که تحرکشان کمتر شده ارتباطشان با محیط های کاری و همکاران، کمتر بیرون می روند و ارتباطات اجتماعیشان کمتر شده. بیشتر نیاز به همدم و همخانه و هم صحبت دارند. در شرایط کنونی خانواده­ ها این امکان که فرزندان و سایر اطرافیان بتوانند این نیاز سالمندان را بر طرف کنند کمتر شده است و مخصوصا در شهرهای بزرگ و به ویژه در تهران. در این شرایط ازدواج بهترین تجویز است. که یک کار شرعی و انسانی و اخلاقی است. تنهایی برایشان سخت است چون سینه شان صندوقچه اسرار است دوست دارند حرف یزنند  و تجربه هایشان را منتقل کنند. اینها حرف که می زنند آرام می شوند متاسفانه نسل جوان گوش شنوایی ندارند. زندگی ماشینی باعث شده است که اعضای خانواده خیلی کنار هم ننشینند و برای سالمندان هم وقت نمی‌گذارند.

در بسیاری  از موارد که سالمندان به دلیل فوت همسر تنها می شوند و  فرزندان شرایط نگهداری از سالمند را ندارند یا به دلیل مشغله های زندگی امکان اینکه در طول روز با پدر یا مادر سالمندشان باشند و از آنها مراقبت کنند را ندارند ناچار به خانه سالمندان می ­سپارند اما اینها در این شرایط اکثرا دچار افسردگی می شوند و احساس انزوا و طرد شدگی دارند و همین ناشادبودن مشکلات جسمی که مقتضای سن و سالشان است را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.  در این موارد نیز  یکی از بهترین گزینه ها، ازدواج سالمندان با یکدیگر و خروج از سرای سالمندان است.

 جنبه های مثبت و منفی ازدواج سالمندان

آیا ازدواج سالمندان این دردسرها را مضاعف می کند یا خیر؟

دکتر تاج الدین: اگر سالمندان سرپا هستند و از هوشیاری و توانایی قابل ‌قبولی برخوردارند و می­ توانند از پس هم بر بیایند و یکدیگر را مراقبت و کمک کنند ازدواجشان بسیار خوب است. اگر نه می­ شود مراقب گذاشت. ازدواج چه اشکالی دارد یک خانواده شکل می گیرد یک عاطفه و عشقی ایجاد می­شود دو نفر ترخیص می شوند یک همبستگی و احساس مثبت،  در کنار هم هستند و می‌شود از طریق بهزیستی برای اینها مراقب اعزام کرد تا به آنها کمک کنند بسیار کار قشنگی است. حتی دیده شده این زوج‌ها پس از خروج از سرای سالمندان و بازگشت به منزل به این صورت بسیاری از مشکلاتشان کمتر شده و وضعیت روحی و جسمی‌شان رو به بهبود نهاده است.اما حقیقت این است که در مورد ازدواج سالمندان در بعضی خانواده ها این یک تابو است که مثلا پدر بزرگ و مادربزرگها ازدواج کنند. نگرش‌ها را باید تغییر داد.

متاسفانه افراد سالمندی که با فوت همسرشان تنها شده اند به دلیل برخی باورهای غلط برای ازدواج مجدد از سوی خانواده‌ها تحت فشار هستند فرزندان معمولا رویکرد مثبتی به این موضوع ندارند و سالمندان مجبورند برای اثبات وفاداریشان به همسر از دست رفته شان تا پایان عمر مجرد بمانند این موضوع بویژه برای زنان سالمند شدت بیشتری دارد. این در حالی است که در دین ما تجرد در چنین مواقعی ارزش محسوب نمی شود. سالمندان اغلب تمایل به ازدواج مجدد را به دلیل این شرایط ابراز نمی ­کنند و منتظر می‌مانند تا فرزندان و اطرافیان این موضوع را مطرح کنند.

ازدواج مجدد در سنین پیری، نیروی نشاط را به آنان باز گردانیده و از خمودگی و تنهایی و انزوا نشینی به در می آورد. حس این که فرد بداند که غمخواری دارد که او را در زندگی تنها نمی­ گذارد، می ­تواند به او تکیه کند و با پشتوانه و دلگرمی او مشکلات را دور کند و به او عشق بورزد هرچند که ممکن است گاهی جر و بحث هم داشته باشند. برای مردان سالمند بیشتر از زنان سالمند حق ازدواج مجدد قائلند و معتقدند زن سالمند باید از ازدواج مجدد احساس گناه کند و باید تا پایان عمر نسبت به همسر فوت شده خود وفادار بماند. برای ازدواج مجدد زنان سالمند شرایط، محدودیت ها و ناظران بیشتری وجود دارد که مسأله ازدواج مجددشان را تحت الشعاع قرار می­دهد ولی برای مردان وضع متفاوت است. شرایط آن ها بسیار راحت­ تر و محدودیت هایشان بسیار کمتر است.فرزندان معمولا نسبت به ازدواج مجدد والدین سالمند خود واکنش مناسبی نشان نمی‌دهند و به ویژه زنان سالمند در هنگام طرح موضوع ازدواج مجدد در مظان اتهام‌های فراوان قرار می‌گیرند و تصمیم آنها به سخره گرفته شده یا واکنش بدی از طرف اطرافیان خود دریافت می‌کنند. فرد سالمند با ازدواج مجدد خود به ثبات روحی می‌رسد و از ترس‌هایی مانند عدم تامین نیازهای عاطفی، مرگ در تنهایی و عدم امکان رسیدگی و مراقبت به دلیل گرفتاری فرزندان رهایی می‌یابد. این عوامل مهم‌ترین علل گرایش سالمندان به ازدواج مجدد است…

البته مشکل زمانی ایجاد می شود که سالمندان به ویژه مردان سالمند تمایل دارند با دختران کم سن مجرد ازدواج کنند . این موضوع علاوه بر این که شانس ازدواج زنان سالمند را کاهش می دهد و به تنهایی بیشتر زنان سالمند منجر می شود، مشکلاتی را هم برای خانواده ها پیش می­آورد. چه بسا فرزندانی در این قبیل ازدواج ها متولد می شوند که با فوت زودهنگام پدر سالمندشان مواجه می شوند و درآینده ای نه چندان دور با مشکل افزایش زنان سرپرست خانوار و فرزندان پدر از دست داده مواجه شویم.

 

دکتر محسن سلمان نژاد ،‌ رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان؛در همین ارتباط می­گوید: در حال حاضر ازدواج مردان سالمند در کشور بیش از ۴ برابر ازدواج زنان سالمند است. به وی‍‍ژه در استان‌های محروم که دارای شاخص محرومیت بالا هستند همچون سیستان و بلوچستان، بخش‌هایی از خراسان رضوی و خوزستان،  نیز تعداد زنان سالمند تنها بیشتر از مردان سالمند تنها است.

در صورت ازدواج مردان سالمند با زنان و دختران جوان که دارای اختلاف سنی زیادی با آنها هستند، شاهد نتایج بسیار منفی آن در ابعاد مختلف اجتماعی، فرهنگی و… خواهیم بود.

براساس آمار رسمی سازمان ثبت احوال  کشور در سال گذشته میزان زاد و ولد سالمندان بالای ۶۰  سال بین ۸۰۰ تا ۹۰۰ نوزاد و افراد بالای ۷۰ سال نیز حدود ۱۰۰ نوزاد بوده است.  این رقم فرزند آوری سالمندان تامل برانگیز است، زیرا به هرحال نرخ مرگ و میر در میان افراد بالای ۶۰ سال بسیار بیشتر از جوانان است و هرلحظه امکان فوت آنها وجود دارد به همین دلیل در صورت ادامه این روند شاهد افزایش تعداد زنان سرپرست خانوار و ایتام در کشور خواهیم بود

 رسانه چگونه می­ تواند به این موضوع بپردازد؟

– وارد شدن عمقی و جدی رسانه برای بسترسازی ازدواج سالمندان: در قالب‌های هنری، میزگرد،‌ سریال و فیلم و مجموعه‌های مرتبط با ازدواج زنان و مردان سالمند و تبیین پیامدهای مثبت ازدواج سالمندان

– تابوشکنی از ازدواج سالمندان و به ویژه از دواج زنان سالمند

– برنامه‌سازی جهت اصلاح نگرش ­ها ورفع موانع عرفی ازدواج سالمندان و جلب حمایت اجتماعی، عاطفی، اقتصادی و اخلاقی جامعه نسبت به پدیده ازدواج سالمندی

– ترویج و ترغیب و معرفی سمن‌های مرتبط با ازدواج سالمندان و فراهم آوردن تسهیلات لازم برای این کار

– ترویج خدمات پرستاری و مراقبت از زوج های سالمند در خانه از طریق سازمانهای رفاهی و بهزیستی و سازمان‌های خیریه و مردم نهاد.

– آسیب شناسی ازدواج سالمندان مرد با زنان و دختران مجرد با اختلاف سنی زیاد ، به شیوه های غیر مستقیم و مستقیم از طریق برنامه های نمایشی ، گزارشی و گفتگو محور

 سخن آخر

از آن جایی که شاید بتوان با ازدواج مجدد در دوران سالمندی، جلوی بسیاری از مشکلات آتی سالمندان شامل احساس طرد شدگی از جامعه، احساس تنهایی، انزوا طلبی، پایین آمدن اعتماد به نفس، افسردگی و … را گرفت؛ باید برای بهبود شرایط و رفع موانع این مسأله کوشید. باید رنگ و بوی تابو را از ازدواج مجدد این قشر اجتماعی زدود. باید وضعیت اجتماعی به گونه ای باشد که آنان بتوانند بدون دغدغه و ترس از طرد شدگی تصمیم بگیرند. از سوی دیگر ترویج و ترغیب ازدواج سالمندان باید به سمت متناسب سازی ازدواج سالمندان به لحاظ تفاوتهای سنی زوجین همراه باشد.

گزارش از روند راه‌اندازی سرای سالمندان کرمان

 

سرای سالمندان زرتشتی کرمان با همکاری انجمن زرتشتیان کرمان، بنیاد خیریه خداداد مهرابی و خیریه اردشیر همتی به زودی راه‌اندازی می‌شود.

کیان‌پور کامیاب‌پور، فرنشین انجمن زرتشتیان کرمان و هموند بنیاد خیریه اردشیر همتی در بیست و چهارمین سالگرد درگذشت روانشاد گوهر بهرام رییسی از تفاهم‌نامه‌ای میان انجمن زرتشتیان کرمان و دو بنیاد خیریه برای تجهیز و راه‌اندازی سرای سالمندان  خبر داد. در پی این خبر «امرداد» پیگیر چگونگی رَوَند کار شد و با مهرداد هَماوند‌، هموند و حسابدار بنیاد خیریه‌‌ی خداداد مهرابی و کارگزار راه‌اندازی سرای سالمندان، گفت و گو کرد.

به گفته‌ی هماوند‌، سرای سالمندان به گونه‌ی هیات امنایی اداره می‌شود و آریا خسروان، مدیر عامل بنیاد خیریه خداداد مهرابی، مهرجی برخوردار، مدیر عامل خیریه اردشیر همتی و کیانپور کامیاب‌پور فرنشین انجمن زرتشتیان کرمان هموندان آن هستند.

ساختمان سرا را بنیاد خیریه مهرابی در اختیار گذاشته و فراهم کردن تجهیزات و امور اجرایی و پرسنلی بر عهده‌ی انجمن زرتشتیان کرمان و بنیاد خیریه‌ی اردشیر همتی است.

 کارگزار راه‌اندازی سرای سالمندان در باره‌ی نام این سرا گفت: در پی تصویب اساس‌نامه و آیین‌نامه در هیات امنا، نام این سرا مشخص می‌شود.

وی افزود، این ساختمان، در دو طبقه و چهار واحد ساخته شده است و در خیابان برزو آمیغی، رو به روی کوچه‌ی آتشکده جای دارد؛  دو واحد از طبقه‌ی همکف برای سالمندان تجهیز شده است. همچنین این سرا یک اتاق چهار تخته، دو اتاق سه تخته و یک اتاق اجرایی دارد.

مهرداد هماوند‌ امیدوار است پس از راه‌اندازی فاز نخست، این سرا در فازهای بعدی گسترش یابد.

سند ملی سالمندان کشور تصویب شد

 

دکتر محسن سلمان نژاد، رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور گفت: سند ملی سالمندان کشور توسط رییس جمهور در جلسه شورای عالی سلامت به تصویب رسید و دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور موظف به هماهنگی های مرتبط با حسن اجرای اهداف و سیاست های سند مذکور می باشد.

محسن سلمان نژاد ضمن اشاره به قوانین توسعه ششم افزود: پیرو ماده ۵۷ قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور مصوب مجلس شورای اسلامی در برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف گردید به منظور بسط و گسترش هر چه بیشتر عدالت اجتماعی در جامعه، کاهش فقر و نابرابری، تحقق اقتصاد مقاومتی و عدالت بنیان کردن توسعه اقتصادی نسبت به رصد شاخص های رفاه و تأمین اجتماعی و تقویم و اثرسنجی برنامه ها و اقدامات اقتصادی بر وضعیت و کیفیت زندگی اقشار و گروه های هدف و نسبت به تهیه و تدوین بسته های سیاستی و حمایت اجتماعی اقدام نماید.

وی ادامه داد: در ماده(۵٧) احکام دائمی: بند(پ) ـ دولت مکلف است به منظور رفع فقر و نابرابری، بسط و ترویج سبک زندگی اسلامی – ایرانی، ایجاد زمینه تضمین حداقل حمایت های اجتماعی، تأمین حداقل کیفیت زندگی و پیشگیری از بروز آسیب های اجتماعی، وفق تبصره ذیل ماده(۱۶) قانون ساختار نظام جامع رفاه و تأمین اجتماعی مصوب ۲۲/۲/۱۳۸۲، ضمن تجمیع و ساماندهی شوراهای مرتبط با امور سالمندان، کودکان، معلولان و نظایر آن در شورای راهبردی و تخصصی امور حمایتی در زیرمجموعه شورایعالی رفاه و تأمین اجتماعی نسبت به انجام امور زیر در قالب برنامه های اجتماع محور و خانواده محور و با استفاده حداکثری از مشارکت های مردمی و همکاری های جمعی اقدام کند.

 رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور بیان کرد: بر این اساس با نظارت و هماهنگی دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور پس از مدت ها تلاش فراوان مدیران، سیاستگزارن، متخصصان و کارشناسان از بخش های مختلف سند ملی سالمندان کشور تهیه گردید. به منظور تدوین «سند ملی سالمندان کشور»، پس از مشورت های زیاد با گروه های تخصصی و بررسی اجمالی در مورد وضع موجود جمعیّت کشور توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان بهزیستی کشور انجام شد.

محسن سلمان نژاد، دبیر شورای ملی سالمندان کشور در اینخصوص گفت: دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور به منظور تکمیل سند در مرحلۀ بعد از کلیه ذی‌نفعان درگیر در موضوع سالمندان برای مشارکت در امر تدوین سند سالمندان دعوت به عمل آورد که در این خصوص سازمان برنامه و بودجه، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان بهزیستی کشور، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، کمیته امداد امام خمینی(ره)، اساتید دانشگاه و سازمان برنامه و بودجه مشارکت فعال داشتند. شایان ذکر است در جلسات هماهنگی و اخذ نظرات سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی، سازمان تأمین اجتماعی، صندوق بازنشستگی کشوری، سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح، وزارت کشور و شهرداری و سازمان‌های مردم نهاد مرتبط با امور سالمندی مشارکت داشتند.

وی افزود: برای تدوین “سند ملی سالمندان کشور” در ابتدا با توجه به اسناد بالادستی (قانون اساسی، سند چشم انداز ۱۴۰۴، سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه سلامت و سیاست های کلی جمعیّت)، شرایط وضع موجود و شرایط مطلوب مورد نظر،”اهداف” احصاء گردیدند. در هر مورد تصمیم‌گیری بر مبنای اجماع جمع و به صورت اقناعی برای موضوع مورد نظر انجام گرفت. در خصوص “راهبردها” و “سیاست‌های اجرایی ” نیز به همین ترتیب عمل شد و در نهایت در چندین مرحله بر اساس اصول علمی مورد بازبینی قرار گرفت و نسخه نهایی تهیه گردید.

دبیر شورای ملی سالمندان کشور در بیان اهداف این سند گفت: اولین سند ملی سالمندان ایران با هدف پاسخ هماهنگ به چالش ها و فرصت های سالمندی جمعیّت ایران برای رسیدن به بهترین نتیجه برای همه سالمندان کشور تهیه شده است. این سند برای هدایت سیاستگزاری ها، برنامه ها و فعالیت های آینده در امور سالمندان تهیه شده است. این سند شامل شش هدف اصلی شامل (۱)ارتقای سطح فرهنگی جامعه در خصوص پدیده سالمندی، (۲)توانمندسازی سالمندان، (۳)حفظ و ارتقای سلامت جسمی، روانی و اجتماعی سالمندان، (۴)ارتقای سرمایه اجتماعی و حمایت‌های اجتماعی، (۵)توسعه زیرساخت های مورد نیاز در امور سالمندی و (۶)امنیت مالی نظام حمایت از سالمندان می باشد.

 رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور همچنین به بیان استراتژی های سند ملی سالمندان اشاره کرد و گفت: برای هر هدف راهبردها و سیاست های اجرایی تعیین شده اند و در نهایت برنامه عملیاتی این سند شامل: (۱) فعالیت‌ها، (۲)اعتبار مورد نیاز، (۳)تعیین متولیان فعالیت‌ها و (۴)زمان بندی تهیه خواهد شد. در این سند با هدایت دولت همکاری بین بخشی همه دستگاه ها و افراد جامعه می توانیم شرایط بهتری برای سالمندان عزیز کشورمان داشته باشیم و برنامه ها و سیاست ها را به برنامه عملیاتی تبدیل کنیم.

وی ادامه داد: از دیگر اهداف مهم این سند توانمندسازی سالمندان می باشد که از طریق تأکید بر آموزش و یادگیری مادام العمر مهارت آموزی فرد و مراقبین سالمندان، ایجاد و توسعه محیط های توانمندساز و توسعه مشارکت اجتماعی سالمندان قابل دستیابی می باشد.

ایجاد و توسعه محیط های توانمندساز از طریق ترویج و حمایت از سیاست‌های محیط دوستدار سالمند و افزایش دسترسی سالمندان به خدمات درمانی و توانبخشی می تواند نقش مهمی در توانمندسازی سالمندان داشته باشد.

در این سند برای حفظ و ارتقای سلامت جسمی، روانی و اجتماعی سالمندان می توان از طریق توسعه کمی و کیفی اقدامات پیشگیرانه، درمانی و توانبخشی برای سالمندان اقدام نمود.

ارتقای سرمایه اجتماعی و حمایت‌های اجتماعی از دیگر اهداف این سند می باشد که از طریق تأمین معیشت و خدمات مالی به سالمندان و توسعه و تقویت خدمات نگهداری از سالمندان قابل دستیابی است.

اگر چه در این سند در راستای حفظ و تقویت فرهنگ ایرانی اسلامی کشور ایران سعی بر زندگی سالمندان در خانه خود و در کنار خانواده و جامعه می باشد ولی لازم است انواع مدل های مراقبت برای سالمندان در جامعه فراهم باشد.

دکتر محسن سلمان نژاد در ادامه مصاحبه گفت: توسعه و تقویت خدمات نگهداری از سالمندان از راهبردهای این سند می باشد که نیاز به سیاستگزاری بر اساس تبیین انواع مدل‌های مراقبتی از سالمندان، اصلاح مدل های مراقبتی موجود از سالمندان، ایجاد و حمایت از مدل‌های کارآمد مراقبتی متناسب با نیاز سالمندان، ترویج و حمایت از مدل‌های مراقبت در منزل از سالمندان مبتنی بر خانواده و مراقبین غیررسمی، آموزش مراقبین رسمی و غیررسمی سالمندان و حمایت بیمه‌ای از انواع مدل‌های مراقبت سالمندان دارد.

توسعه زیرساخت های مورد نیاز در امور سالمندی از اهداف بسیار مهم سند ملی سالمندان کشور می باشد. (نهادسازی در حوزه ی سالمندی از طریق بازنگری قوانین و مقررات از راهبردهای ضروری این سند می باشد.)

وی افزود: آخرین هدف این سند که بسیار اهمیت دارد امنیت مالی نظام حمایت از سالمندان از طریق تأمین منابع مالی پایدار برای سالمندی، کاهش پرداخت از جیب مردم (OOP) در برخورداری سالمندان از خدمات درمانی و توان بخشی و تخصیص عادلانه و بهینه منابع مالی می باشد.

آخرین اخبار

  رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: پیری جمعیت یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی کشور در سال‌های آینده...
piri-jameeiat-baharestan-salamat

نظرسنجی

آیا محتوی سایت برای شما کاربردی بوده است ؟

ورود اعضا