اخبار

نشست هم اندیشی کارشناسان امور سالمندی کلیه استانهای کشور

نشست هم اندیشی کارشناسان امور سالمندان کلیه استانهای کشور در تاریخ سیزدهم شهریورماه ۹۷ با هماهنگی دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور در سالن اجتماعات سازمان بهزیستی کشور برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور، نشست هم اندیشی کارشناس امور سالمندان کلیه استانهای کشور به همت دبیرخانه شورای ملی سالمندان و با حضور دکتر محسن سلمان نژاد رییس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور در سالن اجتماعات سازمان بهزیستی کشور برگزار شد.
 

ایجاد رشته مراقبت سلامت با رویکرد حمایت از سالمندان اقدامی قابل تحسین است

 

عضو کمیسیون بهداشت مجلس، با یادآوری اینکه جمعیت سالمندان کشوردر یک دهه آینده به بیش از دو برابر افزایش می‌یابد، ایجاد رشته مراقبت سلامت برای تربیت نیروی متخصص با رویکرد حمایت از سالمندان را اقدامی درخور دانست.

همایون هاشمی، در واکنش به انتقاد رئیس سازمان نظام پرستاری طرح از تصویب رشته مراقبت سلامت گفت: ایجاد رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی زیر نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صورت می‌گیرد که برحسب نیاز و شرایط موجود در بستر حوزه سلامت، سالانه در سرفصل‌های برخی رشته‌ها تغییراتی ایجاد می کنند و شاید رشته‌ای را نیز اضافه کنند.

نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: ایجاد یک رشته دانشگاهی قطعا کارشناسی شده است، به این معنا که باید از مسیرهای قانونی و کمیته‌های آموزشی و اعتبارسنجی بگذرد، در نهایت هم شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باید آن را تایید کند، بنابراین ریل‌گذاری مشخصی برای آن وجود دارد.

حذف یا اضافه کردن یک رشته دانشگاهی از فیلترهای قانونی می‌گذرد

وی یادآورشد: بی‌تردید برای حذف یا اضافه کردن یک رشته دانشگاهی مراحل قانونی وجود دارد، بنابراین نمی‌توان فی‌البداهه ایجاد رشته مراقبت سلامت را زیرسوال برد، اما اگر سرفصل‌های آن با رشته پرستاری مشابهت دارد به این موضوع برمی‌گردد که پیش از این ذیل رشته پرستاری هم رشته‌های بهیاری و کمک بهیار را داشتیم و هر کدام از این رشته‌ها هم تعاریف خود را داشت.

هاشمی اظهار کرد: البته چارچوب وظایف و ماموریت‌های پرستاری در محیط‌های بیمارستانی و مهم‌تر از آن چارچوب آموزشی آن مشخص است و چه بسا رشته مراقبت سلامت هم ذیل پرستاری قرار گرفته باشد و یک سری خدمات بین پرستاری و بهیاری را ارائه دهد.

۱۰ میلیون نفر جمعیت معلول در کشور وجود دارد

وی با تاکید بر اینکه ایجاد رشته مراقبت سلامت با رویکرد حمایت از سالمندان اقدامی قابل تحسین است، تصریح کرد: ما در آینده باید به بخش‌های جمعیتی مختلفی خدمات ارائه دهیم، چرا که کشور به سمت افزایش جمعیت سالمندی پیش می‌رود، کما اینکه در یک دهه آینده با افزایش بیش از دو برابری جمعیت سالمندان مواجه خواهیم شد، از سوی دیگر در شرایط کنونی ۱۰ میلیون نفر جمعیت معلول در کشور وجود دارد که از این تعداد ۴ میلیون نفر دارای معلولیت خیلی شدید و شدید هستند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، عنوان کرد: بی‌تردید برای ساماندهی این جمعیت باید از هم‌اکنون زیرساخت‌های لازم را فراهم کرده و نیروی انسانی آموزش‌دیده را برای ارائه خدمات به آنها آماده کنیم، بنابراین ایجاد رشته مراقبت سلامت نمی‌تواند محل نگرانی برای رشته پرستاری در جهت فعالیت در بازار کار باشد.

عضو کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: اگر سازمان نظام پرستاری در این مورد مشکلی دارد می تواند این موضوع را در قالب مکاتبه با کمیسیون بهداشت مجلس ارائه دهد تا در صورت لزوم ورود پیدا کنیم، چرا که همه ما حول یک محور تامین منافع ملی و توسعه کشور در حوزه منابع انسانی فعالیت می‌کنیم و به این دلیل که در حوزه سلامت نقطه نظر مشترکی داریم، قطعا به یک نتیجه واحد هم دست خواهیم یافت

اردو راین سالمندان بهارستان سلامت کرمان

برگزاری اردو راین جهت سالمندان بهارستان سلامت در باغ یک خانواده نیکوکار


raien1446301586 282997

446513998 281277

 

446639202 173862

تخفیف ۵۰ درصدی اقامت بازنشستگان در هتل‌های ایرانگردی

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری گفت: بازنشستگان و خانواده هایشان می توانند از تخفیف ۵۰ درصدی اقامت در هتل های ایرانگردی و جهانگردی استفاده کنند.
جمشید تقی‌زاده با تاکید بر اینکه ارائه تسهیلات سفر برای بازنشستگان یکی از برنامه‌های این صندوق است، اعلام کرد: هر سال به ۲۰۰ هزار نفر از بازنشستگان تسهیلات سفرهای سیاحتی و زیارتی پرداخت می‌شود.
مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری افزود: بازنشستگان و خانواده‌های آنان می‌توانند از تخفیف ۵۰ درصدی اسکان در هتل‌های ایرانگردی و جهانگردی برخوردار شوند.
تقی‌زاده با بیان اینکه پرداخت وام ضروری ۵ میلیون تومانی به بازنشستگان از مهر امسال آغاز می‌شود، تصریح کرد: این تسهیلات برای ۴۰۰ هزار بازنشسته با کارمزد ۴ درصد در اقساط ۳۶ ماهه پرداخت می‌شود.
وی گفت: صندوق بازنشستگی کشوری اقدامات ویژه‌ای از جمله تشکیل دبیرخانه صندوق بازنشستگی کشورهای آسیایی را در دستور کار خود قرار داده است.
تقی زاده افزود: صندوق بازنشستگی دومین بنگاه اقتصادی کشور است که یک میلیون و ۴۰۰ هزار بازنشسته را زیر پوشش دارد.

آخرین اخبار

نظرسنجی

آیا محتوی سایت برای شما کاربردی بوده است ؟

ورود اعضا