اخبار

اقلیت های دینی وضعیت سالمندی بهتری دارند

 

عضو هیات مدیره انجمن علمی مددکاری اجتماعی کشور اظهار داشت: متاسفانه بسیاری از سالمندان در آسایشگاه های ایران زندگی خود را با امید به مرگ و وفات سپری می کنند.

 

 

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی مشکلات سالمندان، با حضور دکتر فرانک ایمانی (عضو هیئت مدیره انجمن علمی مددکاری اجتماعی) و محترم رمضانلو (کارشناس ارشد سازمان بهزیستی کشور و عضو هیات علمی دانشگاه) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه دکتر فرانک ایمانی با اشاره به ابعاد اجتماعی و فرهنگی آسایشگاه های سالمندی در کشور، گفت: بر اساس تحقیقات انجام شده در میزان اشتیاق به زندگی سالمندان کشور مشخص شده است که متاسفانه بسیاری از سالمندان در آسایشگاه های ایران زندگی خود را با امید به مرگ و وفات سپری می کنند.

وی با اشاره به تفاوت فرهنگی آسایشگاه های سالمندان اقلیت های دینی در کشور با سایر آسایگاه های موجود، توضیح داد: مدیریت آسایشگاه های سالمندانِ اقلیت های دینی همواره با سایر آسایشگاه های کشور متفاوت است، چراکه مشارکت خانواده محور و اجتماعی این اقلیت ها همواره در میزان بسیار بالایی اتفاق می افتد.

عضو هیات مدیره انجن علمی مددکاری اجتماعی همچنین در ادامه افزود: متاسفانه امروزه بسیاری از ازدواج های سالمندی و تفریحات آن ها در میان افراد جامعه پذیرفته نشده است، در حالی که ازدواج ها و تفریحات سالمندی همواره امید به زندگی و سلامت سالمندان کشور را دستخوش ارتقا و رشد قرار می دهد.

وی همچنین در ادامه تاکیدکرد: مدیریت صحیح و ارتقای سطح کیفی وضعیت سالمندی همواره نیازمند تغییر نگرش و دیدگاه های مدیریتی است.

در ادامه ی برنامه گفت و گوی اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو محترم رمضانلو با اشاره به لزوم پیشگیری از بروز مشکلات سالمندی در کشور، گفت: روند رشد و ارتقای کیفیت سرای سالمندان در ایران در طی سال های اخیر از سطوح کیفی بسیار پایین تا شرایط امروزی پیش رفته است.

وی همچنین در ادامه افزود: سازمان بهزیستی کشور همواره یک سازمان خدمات رسانی به صورت میان رشته ای بوده است، بر همین اساس سایر دستگاه های آموزشی و بهداشتی در کشور با عملکردهای مطلوب خود می توانند در چند ارتقای سطح کیفی خدمات رسانی سازمان بهزیستی کشور موثر باشند.

این کارشناس ارشد سازمان بهزیستی با اشاره به آسیب های ناشی از موضوع تجمل گرایی در کشور، اظهار داشت: متاسفانه امروزه بسیاری از آسایشگاه های سالمندان در کشور با اخذ هزینه های بسیار گزاف به صورت تجملگرایانه اقدام به فعالیت در حوزه ی نگه داری از سالمندان می کنند، در حالی که بسیاری از سالمندان کشور نیازمند بوده و تحت پوشش کمیته امداد هستند.

راهکاری برای توانمندسازی سالمندان

 

رییس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: با تشکیل شورای ملی سالمندی خدمات بهداشتی به سالمندان در منزل با هدف استقلال آنها در دستور کار قرار دارد.

عبدالرضا عزیزی رییس کمیسیون اجتماعی مجلس امروز ( ۳شنبه ۱۸ مهر) در کنگره جمعیت وتوسعه انسانى در جمع نمایندگان مجالس آسیا، گفت: با توجه به گذار جمعیتی ایران و افزایش سالمندان تا سال ۱۴۳۰ نیاز است در حیطه خدمات نگهداری و توانبخشی سالمندان بستر سازی صورت گیرد، پس ارائه خدمات توانبخشی و خدمات بهداشتی به سالمندان در منزل و گسترش “سالمندی در خانه” برای استقلال و توانمندسازی آنان با تشکیل شورای ملی سالمندی رصد خواهد شد.

نماینده مردم شیروان درمجلس شورای اسلامی، افزود: همچنین تدوین سند ملی توانبخشی در حیطه افراد دارای معلولیت یا سالمندان دارای ناتوانی باید مورد توجه قرار گیرد، البته  بستر سازی در خصوص پیمایش و جمع آوری اطلاعات در حیطه سالمندان در حال انجام است.

وی تاکید کرد: بر اساس برنامه توسعه ششم تقویت نهاد خانواده و جایگاه زن درآ ن و استیفای حقوق شرعی و قانونی بانوان در همه عرصه ها وتوجه ویژه به نقش سازنده آنها تصویب شده است، بنابراین  برای سالهای آتی حضور بیشتر زنان در فعالیت های اجتماعی، فعالیت های دولتی و NGO ها رصد خواهد شد.

عزیزی ادامه داد: همچنین در حیطه سلامت زنان طرح هایی مانند غربالگری سرطان های زنان در سراسر کشور با اولویت کارکنان زن و زنان سرپرست خانوار به طور رایگان انجام خواهد شد، از سوی دیگر توانمندسازی بیشتر پزشکان زنان و زایمان و ماماها و حمایت از تهیه مکمل های غذایی مانند قرص آهن و اسید فولیک برای استفاده مادران نیازمند رصد خواهد شد.

این نماینده مردم درمجلس دهم با اشاره به اینکه در حیطه کودکان و جوانان افزایش سلامت جسمی و روانی و اجتماعی مدنظر است،گفت:  به طور حتم سلامت جسمانی و روانی تمامی دانش آموزان دختر در همه پایه های تحصیلی دوره اول متوسطه غربالگری خواهد شد و آموزش مباحث بهداشتی به افراد داده می شود.

عزیزی با بیان اینکه برای جوانان تسهیل شرایط ازدواج با اعطای وام رصد خواهد شد، افزود: همچنین سند سیاستهای کلی نظام در حوزه جوانان توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام در دست تدوین است ، البته توسعه و پیشرفت نقطه پایان ندارد و با توجه به اینکه انسان موجودی چندبُعدی است؛ نیاز است تمام ابعاد توسعه مانند ابعاد فرهنگی و معنوی نیز دیده شود و رشد و پیشرفت در جوامع در تمام ابعاد باشد.

رییس کمیسیون اجتماعی مجلس، تصریح کرد: کمال مطلوب آن است که توسعه همراه با عدالت برای تمام فرهنگ ها بدون تبعیض مذهبی باشد./

مراسم تجلیل از پرسنل مرکز جامع سالمندان بهارستان سلامت

 به مناسبت روز کارمند از تمامی پرسنل مرکز بهارستان سلامت با برگزاری جشن و اهدا هدایا و کارت هدیه  تقدیر و تشکر به عمل آمد. 

435826707 115328

434312689 149643


آخرین اخبار

نظرسنجی

آیا محتوی سایت برای شما کاربردی بوده است ؟

ورود اعضا